Christos Papahristodoulou

ORCID iD
https://orcid.org/0000-0002-1545-3956

Biography

Vital Statistics: Born in 1955, in Greece. Matrimonial Status: Married, two children Citizenship: Swedish Education Background: (a) Ph.D. (1986), Uppsala University, Department of Economics. (b) M.S.Sc. (1982), Uppsala University, Department of Economics. (c) B.A. (1979), The Athens School of Economics and Business Science, Department of Economics. Current appointment: Lecturer in Economics & Finance (docent), School of Sustainable Development of Society and Technology/Economics, Mälardalen University College (since 2001-04-01) Previous appointments: (a) Lecturer in Economics, Department of Economics, Uppsala University, Period: 1987-09-01 / 2001-09-30. (b) Guest Researcher at the Christian Michelsens Institute, Dept. of Science & Technology, Centre for Petroleum Economics, Bergen, Norway. Period: 1987-02-01 / 1987-07-30. (c) Assistant in Economics, Department of Economics, Uppsala University. Period: 1984-01-01 / 1987-01-31.

Record last modified {{lastModifiedDate}}